KARS SELİM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EKİM AYI DÖGEP TOPLANTISI

EKİM AYI DÖGEP TOPLANTISI

DÖGEP  EKİM AYI ETKİNLİK RAPORU

 

Eylem Konusu: Öğretmenlik mesleğinin vazgeçilmezlerinden olan " sevgi, şefkat, merhamet, saygı, azim, kararlılık, sabır, sebat ve fedakarlık değerleri ve kavramları

 

Eylem Türü: Kitap, Makale, Hikâye, Şiir, Film Okuyoruz Ve Değerlendiriyoruz

 

KATILIMCI SAYISI: 6

           

Etkinlik Özeti: Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü´nce hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Eylem Planı (DÖGEP) projesi kapsamında, DÖGEP Ekim ayı faaliyetleri Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

            DÖGEP Ekim ayı etkinliği kapsamında önceden tüm öğretmenlerimizin seyretmiş olduğu "Her Çocuk Özeldir" isimli film hakkında değerlendirmelerde bulunduk ve mesleğimize bakan yönlerini muhakeme ettik. Paylaşım toplantısında öğretmenlik mesleğinin vazgeçilmezlerinden olan sevgi, şefkat, merhamet, saygı, azim, kararlılık, sabır, sebat ve fedakarlık değerleri ve kavramları müzakere edildi. Mesleğimizin diğer meslek gruplarına göre sorumluluk olarak ağır olduğu, gelecek neslin bizim eğitimimizden geçtiği, bu sebeple onlara güzel davranışlar ve ahlaki ilkeleri aşılamak konusunda üst düzeyde sabırlı olmamız ve her türlü fedakarlığı yapmamız gerektiği fikri üzerinde uzlaşıya varıldı.

            Seyredilen filmden elde edilen paylaşımlar sonucunda bir eğitimcinin sınıfa girdiği zaman karşısındakini önce insan, sonra öğrenci olarak görmesi; öğrencinin içindeki insanın farkında olmasının gerekliliği dile getirildi. Öğretmen- öğrenci ilişkisinin sevgi, saygı, hayranlık ve güvene dayanan gelişim odaklı değerler kültürünün içinde olması vurgulandı. Denetim odaklı korku kültüründe ancak çocukların öğrenci maskesinin eğitilebileceği, özüne ulaşılamayacağına dikkat çekildi. Bir çocuğun kalbine dokunabilmek ve sevgi saygı bağının oluşabilmesi için öncelikle insan olarak iletişim kurulması gerektiği, çocuğa önce insan olduğu için değer verilmesi gerektiği konusu konuşuldu. Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesi gerektiği, her öğrenciyi her konuda baskı altında tutmanın yanlışlığı üzerinde mutabakata varıldı. Eğitim öğretim, sevgi saygı temeli üzerine bina edilmesi gereken bir apartman gibidir, bu yüzden temeli sağlam atabilmek için öğrencilerimize her konuda önder olmaya çalışmalıyız.

            Eğitimde başarı için, bireysel farklılıkları ön planda tutan bir anlayışa sahip olmamız gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Bu çerçevede düşündüğümüzde hem öğrencilerimize hem de ?gerekiyorsa- meslektaşlarımıza örnek olmamız gerektiği söylenerek toplantıya son verildi.

31-10-2019

Selim Kaymakamlığı Hükümet Konağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Selim/KARS - 90 474 461 30 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.